czwartek, 20 czerwca 2013

"Amagansett" - Mark Mills

  Gdy wzięłam pierwszy raz tę książkę do ręki sądziłam, iż trzymam właśnie typowy kryminał. Jego fabuła opiera się na śledztwie, prowadzonym zapewne w sprawie jakiegoś morderstwa. Okładka tej pozycji ma dość przygnębiające kolory, co może wskazywać na to, iż będzie ona utrzymana w takim właśnie klimacie.
Zupełnie się pomyliłam!

  Po przeczytaniu tej książki odniosłam wrażenie, iż jest to idealny wybór właśnie na wakacje. Autor zdecydował, że akcja będzie się rozgrywać w powojennej Ameryce, a dokładnie w tytułowym Amagansett - wakacyjnym kurorcie, gdzie milionerzy chętnie spędzają lato. Już na pierwszej stronie "znajdujemy się" na plaży wraz z Conradem, rybakiem, który reprezentuje biedniejszą część mieszkańców. Czytając opisy widoków czułam się wręcz jak na wczasach. Wyobrażałam sobie morze, powiem morskiej bryzy, piasek pod stopami., dlatego myślę, iż jest to idealna książka dla osób, które siedzą w domach odległych od kurortów i marzą o usłyszeniu szumu fal.

  Wcześniej wspomniany Conrad w trakcie połowów z przyjacielem Rollem, wyławia piękną, nieznajomą dziewczynę. Gdy większość z góry zakłada, iż zginęła przez utonięcie, dwóch mężczyzn bierze pod uwagę morderstwo. Odpowiedzi na tę zagadkę szuka rybak oraz miejscowy policjant - Tom Hollis. W trakcie śledztwa udaje się poznać dane osobowe zmarłej, a także odkryć jej dobrze skrywane sekrety.

  Tej powieści nie można nazwać typowym kryminałem z tego względu, iż już od ponad połowy książki z łatwością można domyślić się kto przyczynił się do śmierci młodej kobiety, lecz nie wiemy jak i dlaczego to zrobił. Oprócz głównego wątku, autor przedstawia nam historie przygodnej znajomości Hollisa z Mery, która nieco odciąga go od pracy. Opisano równiez wspomnienia Conrada, który był niegdyś na wojnie, lecz  nie dotyczą one tylko bitew, ale również późniejszej rekonwalescencji.
Fabuła jest nasycona retrospekcjami, reminiscencjami. Nieco przeszkadzało mi to w czytaniu, poprzez nagłe oderwanie od tematu, wątku i zbyt długie opisywanie minionych wydarzeń lub skojarzeń.

  Dość ważnym motywem w tej książce była miłość, która tak na prawdę nie powinna istnieć. Mogę nawet stwierdzić, iż jest to współczesna historia Romea i Julii, lecz autor nie poświęca temu wątkowi bardzo dużo uwagi, przez co osoby które nie przepadają za romansami nie zrażą się do tej książki.
Kogo łączy lub łączyło to uczucie? Przeczytajcie, jeśli chcielibyście poznać odpowiedź na to pytanie :)

  Kryminały cenie za to, iż zazwyczaj dopiero w ostatnim rozdziale dowiaduje się kto jest "winny", lubię tę zagadkowość. To zniechęca mnie do oderwania się od książki,  gdyż jak najszybciej chce poznać rozwiązanie śledztwa, a tutaj to uczucie dość szybko zanika. Za to "Amagansett" otrzymuje pierwszy minus. Drugi, za wcześniej wspomniane retrospekcje.
Powieść jest napisana lekkim językiem, przyjemnie spędza się przy niej czas, a duża czcionka bardo ułatwia czytanie. Muszę również wspomnieć, iż kupiłam tę książkę w bardzo niskiej cenie, bo inwestycja wyniosła mniej niż 10 zł, w ogóle nie żałuje wydanych pieniędzy i do dziś zastanawiam się, dlaczego księgarnia tak bardzo obniżyła wartość tej książki.

Ilość stron: 414
Wydawnictwo: MUZA SA

8 komentarzy:

 1. To chyba nie są moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. :) cześć nie mogę się z tobą skontaktować :D jak będziesz miała chwilę napisz:) ksander1992@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie słyszałam o tym amerykańskim mieście :) czekam z niecierpliwością na nową recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba coś dla mnie :) Jestem naprawdę ciekawa tej książki :) Myślę, że świetnie nada się na jesienne popołudnia :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie. Nie ocenia się książki po okładce (chociaż dla mnie okładka jest mega ważna), ale ta naprawdę zachęca. Retrospekcje, powiadasz? Nieudolnie podane bywają męczące, owszem. W każdym razie zapowiada się całkiem dobrze. Nic,tylko czytać! ; - )

  OdpowiedzUsuń
 6. ooo nie słyszłam jeszcze o tej książce. Zapowiada się ciekawie, ale chyba to nie mój klimat.
  Zapraszam do Nas :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, ani nawet o autorze. Jednak brzmi ciekawie. :)

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń